As promised yesterday on Show & Tell I am sharing 2 recipes that I made using my food chopper/grinder.
Roast Beef Sandwich SpreadI do not have actual quantity sizes to give you. since the object of this spread is to use up whatever size piece of left-over roast beef you have.
The small piece I had left over from our Sunday dinner was about 4" x 2 1/2". I simply ground up the roast beef and added; chopped green onions, pickle relish and mayonnaise thinned with 2% milk. It looks rather plain and bland but let me tell you, it was delicious. I stored this in a plastic container and we had several days of wonderful Ground Roast Beef sandwiches for lunch.
This is a very frugal, tasty and nutritious sandwich spread.
Pimento Cheese Spread
Recipe:
8 oz cream cheese - $.99 (bought on sale)
8 oz cheddar cheese - 3 for $5 = $1.66 (bought on sale)
32 oz velvetta cheese - $4.49 (bought on sale)
6 oz jar pimento - $1.34
mayonnaise
1. Let cream cheese come to room temperature. Place in large mixing bowl and stir with large spoon until smooth and creamy.
2. Cut cheddar & velvetta cheeses into small pieces for grinding.
3. Alternate grinding cheddar & velvetta into the bowl with cream cheese.
4. Add some of the pimento as you go along.
5. Mix mayonnaise thinned with 2% milk as needed. I mixed a small amount about 1/2 way through. I mixed another small amount and added at the end to make it creamier.
Using my purchase prices and adding an additional $.50 estimate for the mayonnaise & dab of milk the total cost for 10 cups of spread is $8.98 or $.90 per cup or $.11 an ounce
The cost of prepared store pimento cheese (with all the ??? things listed on the ingredients) was 14 oz for $2.79 . That would make it $.20 an ounce.
SO.... my home made comes to $1.54 for 14 oz. versus the store bought for $2.79 for 14 oz. A savings of $1.25 or a 44 1/2%. Plus mine is so much healthier without the added ???? ingredients. Since we have to pay sales tax on grocery purchases I also saved an additional $1.06 taxes I would have paid on my 10 cups.
Now I call that frugal!!!
I took 1/2, or 5 cups, to the church this week for the 50 people who gave of their time and love for Vacation Bible School and I took a plate of it, surrounded with various crackers to Bible study Tuesday night.